Cariera De Bani

15 lucruri pe care nu ar trebui să le cumpărați niciodată la Whole Foods

Ce Film Să Vezi?
 
alimente integrale

Un magazin Whole Foods Market Saul Loeb / AFP / Getty Images

Amazon cumpără Whole Foods. Ce înseamnă asta pentru fanii magazinului, unora le place să numească „Whole Paycheck”? Acordul ar putea determina prețuri mai mici pentru cumpărătorii de la supermarketul natural și organic, CNBC au speculat, iar experiențele de cumpărături online și de cărămidă și mortar ar putea deveni mai perfect integrate. Alții avertizează că tranzacția va însemna de fapt mai puține alegeri pentru consumatori.

Bine sau rău, orice schimbări care vor avea loc - atât la magazinele Whole Foods, cât și la supermarketuri, în general - nu vor avea loc peste noapte. Între timp, cumpărătorii vor întreba în continuare: „Ar trebui să-mi cheltuiesc dolarii câștigați din greu la Whole Foods?”

Răspunsul este: Depinde. Prețurile la unele produse Whole Foods sunt de fapt competitive cu magazinele, cum ar fi Target și Safeway, o analiză realizată de MarketWatch găsit . Capsele, inclusiv laptele, sosul marinara, pâinea și fasolea neagră din conserve, erau în concordanță cu prețurile lanțurilor concurente. Cu toate acestea, alte articole de pe rafturile Whole Foods au fost cu 40% mai scumpe decât produsele similare din alte magazine. Dacă doriți să vă tăiați lista de cumpărături Whole Foods și să economisiți niște bani, săriți peste aceste 15 articole, care pur și simplu nu merită dacă aveți un buget.

1. Carne de vită

Carnea de vită este rareori o carne la prețuri avantajoase și acest lucru este valabil mai ales la Whole Foods. Carnea de vită măcinată a fost de două ori mai scumpă la Whole Foods comparativ cu Trader Joe’s, Safeway și Target, a constatat analiza Marketwatch din 2016. O avertisment: carnea de vită de la Whole Foods era organică, în comparație cu carnea crescută în mod convențional la celelalte magazine.

În general, carnea de la Whole Foods a fost cu 50% mai scumpă decât alte supermarketuri, potrivit unei analize realizate de Wedbush Securities, Business Insider raportat.

2. Pui

frigider cu pui

Pui rotișeri de vânzare la Whole Foods | Spencer Platt / Getty Images

Potrivit, puiul este aproape întotdeauna mai scump la Whole Foods decât la alte magazine alimentare GoBankingRates , care a adunat cele mai bune și mai proaste 10 lucruri de cumpărat la Whole Foods. Atât puii crude, cât și puii rotisori costă mai mult la Whole Foods, potrivit site-ului web. În schimb, mergeți la Costco, unde găinile întregi gătite costă 4,99 USD fiecare.

3. Produce

produce culoar

Clienții cumpără produse. | Justin Sullivan / Getty Images

Fructele și legumele proaspete vă vor pune un picaj serios în portofel dacă faceți cumpărături la Whole Foods. Marketwatch a descoperit că magazinul avea prețuri mai mari pentru ciuperci și mere, deși, la fel ca și carnea de vită, produsele Whole Foods erau organice, iar cele din celelalte magazine nu. Și când a Rafinărie29 reporterul a cumpărat un coș de alimente atât la Whole Foods, cât și la Trader Joe’s, acesta din urmă a avut prețuri mai mici atât pentru kale, cât și pentru banane.

În general, produsele au fost cu 22% mai scumpe la Whole Foods decât alte magazine, potrivit Wedbush Securities.

4. Orice din salata

bufet cu salate

Legume la salată | Justin Sullivan / Getty Images

Barul de salate Whole Foods și selecția de alimente preparate la cald este o soluție ușoară atunci când sunteți prea obosit pentru a găti sau uitați să aduceți prânzul la serviciu, dar veți plăti pentru confort. În funcție de locul în care faceți cumpărături, ați putea plăti până la 8 USD sau 9 USD pe kilogram pentru mâncare. Încărcați tava cu câteva articole grele și veți părăsi magazinul cu portofelul destul de ușor. Gătitul pentru dvs. este opțiunea mai ieftină, dar dacă alegeți confortul în locul economiilor, asigurați-vă că știți cum să hack bara de salate pentru a obține cea mai bună ofertă.

5. Mâncăruri preparate pe care le puteți face acasă

Un client cu o pungă de cumpărături Whole Foods Market

Un client cu o pungă de cumpărături Whole Foods Market Joe Raedle / Getty Images

Confortul este la un preț, în special la Whole Foods. La fel ca barul pentru salate reci, alimentele preparate la cald din lanțul de produse alimentare premium nu sunt o afacere. Pentru a obține aceleași arome la prețuri mai mici, aflați cum să preparați singuri unele feluri de mâncare din Whole Foods. Am completat rețete pentru versiunile copiat ale caserolei de quinoa enchilada din magazin, cârnații afumați la cuptor și somonul cu aioli de lămâie, astfel încât să puteți mânca bine pentru mai puțin. Verificați lista completă de rețete aici

6. Produse de marcă pe care le puteți obține în altă parte

lapte organic

Lapte organic | Tim Boyle / Getty Images

Gândiți-vă de două ori înainte de a arunca un articol pe care îl puteți obține la un alt magazin alimentar din coș la Whole Foods. La un moment dat, depistarea produselor organice, naturale sau fără gluten ar fi putut necesita o călătorie la magazinele de specialitate, dar acum multe dintre aceste mărci sunt pe rafturile magazinelor, cum ar fi Walmart, Costco sau Kroger. Urmăriți vânzările și reducerile la produsele populare, cum ar fi mesele congelate ale lui Amy sau Mac și brânza Annie’s, la alte magazine și este posibil să vă puteți aproviziona cu mult mai puțin.

7. Vitamine

vitamine

Suplimente vitaminice | Christopher Furlong / Getty Images

Când un scriitor din Rafinărie29 a fost provocat să cheltuiți 1.000 de dolari pe cât mai puține articole la un Whole Foods, vitaminele ultra-scumpe l-au ajutat să-și atingă obiectivul. Sticlele de vitamine prenatale și multivitaminele pentru femei s-au vândut cu 60 sau 70 USD pe sticlă. Un supliment alimentar anti-PMS vândut cu 50 USD. Chiar dacă faceți stoc cumpărând cea mai mare dimensiune disponibilă, ar trebui să le puteți achiziționa mai puțin online sau la un magazin, cum ar fi Costco. Unele produse, cum ar fi vitaminele prenatale, ar putea fi chiar acoperite de asigurare.

este cât de mult timp în sala faimii

8. Mâncare de specialitate scumpă

tocat ciuperci

Un bucătar bucătară ciuperci morel. | Jacques Demarthon / AFP / Getty Images

Bucătarii știu că uneori trebuie să cheltuiți mai mult pentru ingrediente de specialitate, cum ar fi șofranul sau morelele. În anumite situații, ar putea merita o risipă de ciuperci care poate fi comercializată cu sute de dolari pe kilogram. Dar dacă încercați să economisiți bani, ar trebui, în general, să vă îndepărtați de articolele mai neobișnuite și mai scumpe de la Whole Foods locale, cum ar fi ouăle de emu, care costă până la 30 de dolari fiecare , sau 80 $ borcane de miere .

9. Brânză

culoar de lactate

Brânză de vânzare la Whole Foods | Timothy A. Clary / AFP / Getty Images

Departamentul de brânzeturi Whole Foods este elementul din care fac visele iubitorilor de lactate, dar dacă încercați să ciupiți bănuți, ar trebui să faceți cumpărături în altă parte pentru cheddar și mozzarella. GoBankingRates sugerează să vă îndreptați către magazinele de depozite, cum ar fi Costco sau Sam's Club, pentru nevoile dvs. de brânză, deși selecția nu va fi la fel de extinsă.

10. Cereale

Culoar de cereale

Culoar de cereale | Spencer Platt / Getty Images

O cutie de cereale prăjite marca O a costat aproximativ 2 USD mai mult la Whole Foods decât la Safeway, Trader Joe’s sau Target, potrivit Marketwatch, deși cerealele Whole Foods erau organice. În funcție de preferințele dvs. de marcă, puteți găsi adesea oferte bune cu cereale de marcă la magazinele obișnuite, dacă aveți folosiți cupoane .

Și dacă căutați opțiuni sănătoase sau naturale, nu simțiți că trebuie să faceți cumpărături la Whole Foods. Multe Rapoarte de consum Cele mai sănătoase cereale, inclusiv Bob’s Red Mill, Kind și Cheerios, pot fi găsite la magazinele convenționale.

11. Articole fără gluten

Pâine fără gluten

Pâine fără gluten | iStock.com/chameleonseye

unu Studiu britanic au descoperit că oamenii care respectă o dietă fără gluten cheltuiesc cu 200 de dolari în plus pe alimente pe lună, comparativ cu alți consumatori. Yikes! Din fericire, lanțul alimentar bugetar Aldi și-a extins linia de produse fără gluten și multe dintre articole costă jumătate din ceea ce ați plăti pentru un articol echivalent la Whole Foods, conform GoBankingRates .

12. Iaurt

iaurt de visine in cutie de plastic

Un recipient cu iaurt | iStock.com/ADragan

Gândiți-vă de două ori înainte de a arunca iaurtul acela de marcă în coș la Whole Foods. Se pare că producătorii anumitor mărci de iaurt, precum Stonyfield și Wallaby, faceți și versiunile dintre produsele vândute la Trader Joe’s - cu mult mai puțin. Va trebui să efectuați un test de gust pentru a judeca singuri, dar dacă acestea sunt cu adevărat aceleași, cumpărarea iaurtului dvs. la Trader Joe’s este o nebunie.

13. Paste

Bol umplut cu paste rigatoni

Pastele nefierte | iStock.com

O cutie de paste penne rigate a costat 49 de cenți mai mult la Whole Foods decât la Safeway, a găsit Marketwatch. Și când Business Insider a comparat prețurile la tăiței de ouă de la Kroger și Whole Foods, a constatat că acestea erau aproape de două ori mai scumpe la ultimul magazin. Ați putea economisi și mai mult dacă vă aprovizionați când spaghetele sunt în vânzare.

14. Produse de curățare scumpe

produse de curatat

Vă puteți păstra casa acasă cu produse de curățare de casă. | iStock.com/Tatomm

Am luat. Nu doriți să utilizați substanțe chimice ciudate și urâte pentru a vă curăța casa. Dar nu presupuneți că trebuie să încărcați coșul cu produse de curățare naturale scumpe la Whole Foods doar pentru a curăța verde.

Puteți să vă bateți propriile produse de curățare ecologice acasă cu câteva ingrediente de bază, cum ar fi oțet alb, bicarbonat de sodiu, săpun de castilă și peroxid de hidrogen, conform Astăzi . Chiar și mai bine, unele dintre aceste produse de curățat pentru bricolaj costă mai puțin de 1 USD, comparativ cu 4 sau 5 USD pe care le-ați cheltui la Whole Foods sau în altă parte. Nu ne credeți? Verificați toate lucrurile uimitoare pe care le puteți face doar cu o sticlă de oțet, de la covoare deodorizante până la curățarea cafetierei dvs.

15. Ouă

Ouă proaspete de pui și prepeliță pe un fundal rustic din lemn

Ouă | iStock.com/VladislavStarozhilov

O duzină de ouă mari costă 1,19 USD la Trader Joe’s, 1,89 USD la Target și 3,49 USD la Whole Foods, Rafinărie29 găsite. Asta reflectă un 2015 Business Insider comparație, care a constatat că 12 ouă organice au costat 4,29 USD la Whole Foods și 2,60 USD la Kroger. Știm de unde vom obține ingredientele pentru omletele noastre în viitor.

Mai multe din The Cheat Sheet:
  • 10 motive pentru care facturile dvs. alimentare sunt atât de mari
  • 10 magazine care sunt distruse complet de Amazon
  • Whole Foods nu este singurul proiect secret Amazon la care lucrează