Fotbal

Drama Ligii Campionilor: Paris Edge Out Bayern; Chelsea Cruise trecut Porto

Ce Film Să Vezi?

Liga Campionilor scoate tot ce este mai bun în toate cluburile care participă la competiție.

Cu toate acestea, nu toată lumea își poate depăși adversarii.

Paris Triumph La Munchen

Actualul campion al competițiilor, Bayern Munchen, a suferit o pierdere șocantă la adversarii finali din 2019/20, Paris Saint Germain.

Întreaga lume a fost acordată pentru a asista la modul în care două dintre cele mai mari echipe ale lumii se confruntă.

Era Bayern Munchen împotriva PSG.

Parisul și-a lansat cea mai puternică linie în timp ce Bayern a ieșit fără omul principal, Lewandowski .

Echipa vizitatoare a preluat conducerea jocului în minutul 3 după Kylian Mbappe pune mingea în plasă prin picioarele lui Neuer.

Bayern a început să-și preseze și să-și îmbunătățească jocul după primul gol, dar speranțele pentru o revenire au suferit după ce au mai înscris un alt gol prin Marquinhos.

Marquinhos, care este un CB, a marcat în fața lui Neuer într-un mod pe care l-ar face un atacant central.

Gazdele au primit o linie de salvare sub forma Choupo-Moting. Atacantul, care l-a înlocuit Lewandowski , a dus cu capul pe lângă Navas dintr-o centrare a lui Benjamin Pavard.

Repriza s-a încheiat cu Bayern urmărind cu 2-1 gol. Gazdele căutau să revină în următoarea repriză.

Drumul lor spre revenire a început chiar de pe bat în a doua jumătate. Ei și-au dominat adversarii în așa fel încât lumea nu-i văzuse niciodată.

PSG a avut doar un total de 6 șuturi în poartă Bavaria a lovit 31. Dintre aceștia, doar 5 dintre Paris au fost ținta și Bayern un total de 12.

Dacă n-ar fi eroismul și atletismul lui Keylor Navas, PSG ar fi urmat cu mai mult de 5 goluri.

Portarul costarican a arătat lumii de ce este încă unul dintre cei mai buni, în ciuda bătrâneții sale.

Ceea ce a ratat Bayern a fost o pereche de ghete de tragere.

Thomas Mueller a egalat pentru echipa germană în minutul 60. Jocul a arătat ca o victorie sigură pentru Bayern, dar nu a putut contracara contra echipei franceze.

Kylian Mbappe , cel mai căutat tânăr din lume, a marcat cel de-al doilea gol al jocului în minutul 68 și a oferit echipei sale un avantaj șocant îndreptându-se în etapa următoare.

Această victorie se va dovedi vitală pentru încrederea jucătorilor PSG, în timp ce încearcă să-și recapete dominația în această competiție.

Cu această victorie și câștigând un ușor avantaj în manșa a 2-a, PSG vrea să revină de la înfrângerea din finala competiției din sezonul trecut.

Chelsea se menține

Thomas Tuchel și Blues-ul său au arătat exact de ce ar trebui să le fie teamă în competițiile europene.

În ciuda faptului că a suferit un eșantion împotriva West Brom, Chelsea și-a intensificat jocul și a jucat ca adevărați campioni.

Datorită pandemiei Covid-19 în curs, ambele meciuri din sferturile de finală au fost programate la Sevilla.

Porto a fost ales ca echipă de acasă în prima manșă și, ca rezultat, Chelsea știa că au nevoie de o performanță bună dacă vor să avanseze în competiție.

Chelsea a început cu formația obișnuită 3-4-2-1, în timp ce Porto și-a schimbat formația la jumătatea drumului la 4-5-1.

Mason Mount, care a ratat ultimul meci din UEFA Champions League din cauza suspendării, a revenit în formația de start și a arătat lumii exact de ce este jucătorul numărul 1 pentru Anglia și Chelsea.

Porto a început jocul cu intensitate și a dominat. În ciuda faptului că au avut mai multe șuturi în țintă decât Chelsea, nu au reușit să treacă de apărarea puternică a albastrilor.

Muntele care se întorcea a deschis scorul cu o frumoasă întorsătură printr-o pasă de la Jorginho. Albastrii au preluat conducerea în prima repriză.

Portugalia a presat mai mult și a arătat mai multă rezistență, dar parteneriatul lui Rudiger, Christensen și Azpilicueta cu Mendy în spatele lor a fost greu de învins.

Chelsea a pus cuiul în sicriu în minutul 85, după ce Ben Chilwell a făcut Fernando Torress Move din semifinala din 2012 împotriva Barcelonei.

Chilwell

Chilwell cu legendarul gol în stil Fernando Torress. (Sursa: ChelseaFC)

Fundașul stâng a trecut pe lângă portarul lui Porto și a trimis mingea prin plasă.

Chelsea are acum o victorie agregată cu 2-0 și va valorifica acest lucru în etapa a 2-a, care va avea loc pe 14 aprilie la Sevilla.

Absența lui Lewandowski provoacă luptă

Robert Lewandowski suferă în prezent de o accidentare la genunchi. Atacantul polonez și-a încordat un ligament la genunchi și ar fi rămas timp de patru săptămâni.

Robert a suferit accidentarea în timpul unuia dintre meciurile sale internaționale. Acesta este unul dintre motivele pentru care fanii tind să urască International Breaks la mijlocul sezonului.

unde au mers blake bortles la facultate

Lewandowski este în prezent cel mai bun atacant din lume și este unul dintre principalii interpreți pentru Bayern München.

În afară de Robert, Bayern nu are niciun atacant bun și de înaltă calitate. Singura opțiune disponibilă ca atacant este Choupo-Moting.

În ciuda revenirii la antrenament, accidentarea lui Lewandowski îl exclude totuși pentru a doua manșă împotriva PSG.

Bayern va lipsi cu siguranță finalitățile și obiectivele sale clinice, de care au nevoie disperată.