Cupa Euro

Anglia se confruntă cu Italia în finala Euro după victoria de miercuri

Ce Film Să Vezi?

Wembley: Anglia intră în finala Euro 2020 după ce a câștigat un scor de 2 - 0 peste Danemarca pe 7 iulie

A fost o călătorie lungă și laborioasă pentru echipa națională a Angliei.

Ceva care sună ca povestea Odiseei lui Homer. Dar pentru cei trei lei, au fost mai mult de cinci decenii de așteptare.

Ultimul turneu internațional pe care l-au câștigat a fost finala Cupei Mondiale din 1966 împotriva Germaniei.

Cu siguranță a fost un drum lung pentru echipă.

Iar Anglia și oamenii ei așteaptă acum meciul final din 11 iulie.

Se confruntă cu Italia grea.

Nu fără a spune, pentru șeful Angliei Gareth Southgate și jucătorii săi, a fost un moment de triumf pentru care au lucrat în mod constant de atunci.

Au realizat o ispravă pe care nicio altă parte a Angliei nu a realizat-o până acum.

Au ajuns în finala Campionatului European.

Anglia vs Danemarca: a doua semifinală a Euro 2020 | Știri Euro2020 | Al Jazeera

După 55 de ani de așteptare, echipa Angliei poate visa acum la posibilitatea de a câștiga Trofeul Campionatului European (Sursa: Al Jazeera)

Obiective pentru ambele echipe

Atmosfera de la Wembley era electrică. Cu peste 60.000 de fani prezenți, era o atmosferă pe care stadionul nu o mai simțise de mult timp.

Jocul echipei naționale a Danemarcei nu a fost mai puțin intimidant, iar Anglia s-a luptat cu Danemarca Dynamite.

Înainte de a începe meciul, Harry Kane , căpitanul celor trei lei, înzestrat cu căpitanul Danemarcei, Simon Kjaer , cu un tricou care punea în relief numele lui Eriken și un nr. 10.

Un gest semnificativ și respectuos din partea echipei Angliei.

Au apărut mai multe oportunități pentru ambele echipe de a înscrie primul gol de deschidere în prima repriză, dar a fost danez Mikkel Damsgaard care în cele din urmă a reușit. Și ce scop!

A fost o lovitură liberă strălucitoare cu precizie și forță și portarul Angliei Jordan Pickford n-am avut nicio șansă.

Apoi, după puțin timp, a venit rândul Angliei. Raheem Sterling a egalat scorul după ce Kane a făcut o deschidere cu Saka.

Nu a fost timp pentru portarul danez Kasper Schmeichel iar Sterling a profitat pentru a intra.

Sterling marchează obiectivul de egalizare pentru echipa Angliei în prima repriză (Sursa: https://twitter.com/sterling7)

Scorul lui Kane conduce Anglia

Tensiunea s-a acumulat după prima repriză. Cu un scor egal 1 - 1, spectatorii au fost lipiți de joc.

Ceea ce avea să se desfășoare în următoarele 45 de minute a fost stricat și, pentru ambele echipe, presiunea a fost aprinsă.

Pentru Anglia, era extrem de important să își păstreze poziția.

Au fost cu totul prăbușiți după ce au pierdut semifinalele Cupei Mondiale de la Moscova în 2018.

De asemenea, nu au reușit să ajungă la Cupa Mondială Italia 90 și la Euro 96.

Dar în jocul de ieri, au fost la înălțime. Au jucat bine îndeplinind calificările unui concurent finalist la Euro 2020.

Din punct de vedere mental, au fost pregătiți și și-au prezentat puterea și rezistența, în timp ce continuau să împingă înapoi apărarea daneză.

Dar pe măsură ce ceasul a bifat, scorul a rămas egal și meciul a continuat cu 30 de minute în plus.

Apoi a venit momentul oportunității. După un control VAR, i s-a acordat o penalizare lui Sterling deoarece Joakim Maehle a abordat mijlocașul Man City.

Ulterior, Kane a profitat din plin și a marcat pentru Anglia la revenire, spre disperarea lui Schmeichel.

Kane Jubilant înscrie golul câștigător al Angliei în semifinalele Euro 2020 împotriva Danemarcei (Sursa: twitter.com/HKane)

are Klay Thompson un frate

Echipa engleză face istorie

Fără îndoială, cei trei lei au făcut meciul de ieri de neuitat: pentru ei și pentru Anglia.

Trecerea printr-un alt eșec ar fi fost o dezamăgire imensă pentru ei și fanii lor.

Kane a jucat energic și acerb, iar scorul său a fost esențial pentru intrarea echipei sale în semifinalele Euro 2020.

El, împreună cu alți jucători ai echipei, va trebui să fie în partea de sus a jocului, dacă vor să dea echipei italiene o fugă pentru jocul lor.

Italieni Giorgio Chiellini și Leonardo Bonucci sunt doi jucători formidabili de apărare centrală cu care echipa Angliei va trebui să se lupte.

Sterling și Harry Maguire sunt cheia jocului care va fi jucat duminică. Și amândoi sunt pregătiți pentru finala Euro.

Managerul Angliei, Gareth Southgate, a vorbit ITV Sport : Sunt atât de mândru de jucători. Este o ocazie incredibilă de a face parte. Fanii au fost incredibili toată noaptea și am știut că nu va fi simplu ... le-am spus jucătorilor că, la un moment dat, va trebui să dăm dovadă de rezistență și să ne întoarcem din unele contracarări. Am făcut asta în seara asta.

Când ați așteptat atât timp cât trebuie să trecem printr-o semifinală, jucătorii - având în vedere experiența internațională limitată pe care unii dintre ei o au - au făcut o treabă incredibilă ...

Danemarca bătută, dar încă în picioare

Danezii au fost emoționați de pierderea în fața echipei Angliei.

Știau însă că au adoptat o poziție foarte puternică ca jucători calitativi în memorabilele sferturi de finală ale Euro 2020.

Ei meritau ovațiile în picioare pe care le-au primit după meci.

Anglia s-a luptat cu dinamita daneză, deoarece aceasta din urmă a intrat în posesia mingii.

După Christian Eriksen Întreruperea cardiacă în timpul meciului împotriva Finlandei, a fost o tristețe profundă și o inimă pentru ei.

Însă șeful Danemarcei DenKapser Hjulmand și echipa sa s-au comportat remarcabil de bine în ciuda provocărilor.

Au demonstrat puterea caracterului fotbalului mondial, unitatea și spiritul echipei.