Fotbal

Euro 2020: Țara Galilor 1-1 Elveția

Ce Film Să Vezi?

Țara Galilor s-a luptat cu Elveția în meciul de deschidere al Euro 2020, în timp ce Kieffer Moore a semnalat întoarcerea sa la echipă cu ceea ce ar putea fi un echilibru important.

Primul său început în doar nouă jocuri sub manager interimar Robert Page , atacantul Cardiff City. A fost aproape să-i dea lui Galles un avantaj devreme. Cand Yann Sommer l-a convins puternic pe cap.

Elveția a preluat controlul jocului de atunci. Și, după ce am folosit greșit multe șanse. Au ajuns să înscrie un gol când magnificul Crezi Embolus a venit în colțul xherdan Shaqiri .

De la începutul leneș, Țara Galilor a progresat lent. Dar, cu 15 minute înainte Joe Morrell Crucea crucială a găsit-o pe Moore.

Capul său strălucitor în colțul inferior și a trimis un mic. Dar punga mare de fani galezi către Baku sălbatic.

Acei fani au crezut atunci că le-a rupt inima 10 minute mai târziu. Când înlocuitorul elvețian Mario Gravanovic a marcat imediat după pauză. Dar intenția sa nu a fost lăsată să fie offside în spatele verificării VAR.

Elveția a continuat să preseze pentru a câștiga prelungirea golului. Dar au fost refuzați de o serie de conservări fine din Danny Ward .

Intensificarea presiunii elvețiene în trecut, cu egalitate, ar suna ca o mare ușurare pentru Țara Galilor. În următorul său meci împotriva Turciei la Baku, miercuri.

După ce Turcia a fost lovită cu 3-0 de Italia în meciul de deschidere de vineri. Al doilea meci al Țării Galilor la Baku ar putea avea un impact mare asupra speranțelor lor de a ajunge în fazele eliminatorii.

Zidul Roșu din Baku, câteva cărămizi scurte.

Țara Galilor așteaptă de 58 de ani timpul petrecut la soare la Euro 2016.

Absent din finala majoră de la Cupa Mondială din 1958. Și și-a arătat revenirea impresionantă în semifinale.

Vara a schimbat fotbalul din Țara Galilor pentru totdeauna. Și cu ceilalți opt membri ai acelei echipe. O declarație de misiune în aceasta pentru a-și crea istoria.

Aceasta a fost o situație foarte diferită în Franța. În același timp, 24.000 de fani galezi au înghesuit Stadionul Bordeaux acum cinci ani.

Fanii au lăudat Țara Galilor la Baku (Sursa: Ace Sports)

Epidemia de la Baku a însemnat că Zidul Roșu nu se mișca decât cu sute.

S-au făcut auziți la micul stadion olimpic din Baku. Ceea ce a făcut să se simtă ca peștera unui vecin, deoarece localnicii nu și-au îndeplinit sarcina.

la ce echipe a jucat Kurt Warner

Page l-a amintit pe Moore când s-a întors la 4-2-3-1. După o dezamăgire dezamăgită, în general 3-4-3 la construcție.

Decizia a afectat aproape imediat amenda găsită de Daniel James, Morey. Cu capul legat liber peste bară de portarul elvețian Sommer.

A fost similar cu prima jumătate a Țării Galilor, care este bine organizată. Și au jucat adversari încrezători.

Gareth Bale și Aaron Ramsey au fost mai puțin implicați. În schimb, apărarea s-a străduit să-l prindă pe Embolo.

Dar, în cele din urmă, Țara Galilor s-a strâns. Și Ben Davies și Ramsey s-au apropiat de un colț scurt care a dus la ușoara cădere a lui Morrell la Morey. Capul îi ierta alegerea.

Echipa Elveției își asumă mari așteptări.

Elveția a lucrat sub masca de a fi generația de aur. Drept urmare, mai mulți membri ai echipei au câștigat Cupa Mondială sub 17 ani din 2009.

Și au terminat în fruntea Campionatului European sub 21 de ani din 2011. Inclusiv mijlocașul Arsenal Granit Xhaka și mijlocașul Liverpool Shaqiri.

Dar, deși merită să câștige șapte dintre ultimele opt. Dar, din păcate, în calitate de gazde ale Euro 2008, Elveția nu a reușit să se califice pentru turul doi.

Echipa Elveția și-a asumat mari așteptări (Sursa: Super Sport)

Echipa Elveția și-a asumat mari așteptări (Sursa: SuperSport)

Au avut destul de puțin ghinion să nu fie în frunte până la pauză. Și Ferovovic a fost înșelat, mai ales cu șutul său.

Dar partenerul de grevă Embolo era într-o formă mai bună, distorsionând. Și îi transformă pe apărătorii din Țara Galilor, Chris Mepham și Joe Rodon.

Jucătorul Pacy Borussia Monchengladbach a fost ușurat în ambele ocazii la începutul reprizei a doua.

Înainte de a-și vedea șutul salvat de Ward și, în colțul rezultatului, a pășit înăuntru.

Embolo aproape a adăugat un moment după o tăietură din interior din stânga. Dar cel mai dureros dintre aproape-elveția elvețiană a fost apoi închis. Mai întâi cu un gol Gavranovic care a fost anulat. Și apoi câteva focuri au fost salvate de Ward.