Știri Nba

Houston Rockets își încheie în cele din urmă cea de-a 20-a serie de pierderi consecutive

Ce Film Să Vezi?

Houston Rockets își încheie în cele din urmă cea de-a 20-a serie de pierderi consecutive, cu o victorie asupra Toronto Raptors luni.

Houston a câștigat cu greu campionatul sezonul trecut, chiar și în prezența lui James Harden.

Acest sezon merge chiar mai rău pentru Rockets cu James tranzacționat, accidentări ale jucătorilor și pierderi consecutive.

Deriva lor de pierderi nu pare să se termine niciodată. De când a început pe 6 februarie, după ce au pierdut în fața San Antonia Spurs.

la ce echipă a jucat joe buck

La doar 24 de ore după cea de-a 20-a pierdere emoțională consecutivă, acest lucru extinde seria lor de pierderi la cea mai gravă din istoria francizei.

Au primit în sfârșit noaptea pe care au dorit-o întotdeauna; lunga lor serie de pierderi s-a încheiat cu o victorie asupra Raptors.

Ultima victorie obținută de Houston a fost pe 5 februarie împotriva Memphis Grizzlies, unde a obținut 115 puncte.

Apoi au pierdut cu San Antonio Spurs cu cinci puncte, 111-106. După pierdere, nu au reușit niciodată să obțină victoria.

În jocul anterior, Rockets a fost la patru secunde distanță de a primi prima victorie din 4 februarie, într-o pierdere de 114-112 în fața tunetelor.

Au pierdut cu două puncte și și-au extins pierderile la 20, ceea ce a făcut din seria lor de pierderi cea mai rea din istoria francizei.

Prima victorie după a 20-a pierdere consecutivă

Aceste pierderi au fost o mare lovitură nu numai pentru jucători, ci, mai important, pentru antrenorul principal al lui Houston Silent, Stephen Silas.

El a fost vizibil supărat în conferința de presă post-joc duminică. Când a fost întrebat despre seria lui de pierderi, a rămas mut și supărat.

Stephen Silas arată ca un om rupt după ce rachetele au pierdut al 20-lea la rând

Stephen Silas pare un om rupt după ce rachetele au pierdut al 20-lea la rând (sursă: thebiglead.com )

Ceea ce părea un vis fără sfârșit s-a oprit după 20 de jocuri.

Luni, 22 martie, au câștigat împotriva Raptors cu 18 puncte la 24 de ore după pierderea emoțională a tunetului din orașul Oklahoma.

Pentru a încheia seria de pierderi, John Wall a renunțat la primul său triplu-dublu după cinci ani. Wall a avut 19 puncte, 10 pase decisive și 11 recuperări.

Primul său triplu-dublu din 5 februarie 2016. Asta i-a ajutat pe Rockets să obțină prima lor victorie din 4 februarie.

Toți cei cinci jucători de la Houston au marcat în cifre duble până la jumătatea celui de-al treilea sfert.

Jae’Sean Tate a avut 22 de puncte, Sterling Brown a adăugat 20, Christian Wood a marcat 19, iar Danuel House Jr. a adăugat 12.

Houston a încheiat al treilea trimestru cu un avans de 88-86 și a deschis al patrulea sfert cu o rundă de 9-1.

Houston a avut un început dur cu Wall care a primit un fault tehnic pentru un al treilea joc consecutiv, după ce s-a certat cu un oficial la cinci minute în primul sfert.

Wood a preluat al treilea fault personal la mai puțin de trei minute în al doilea sfert, ceea ce l-a limitat la doar opt minute fără scor în prima jumătate.

Se părea că Houston avea să-și extindă seria de pierderi la un alt joc în prima repriză.

După prima repriză, Houston a continuat și a continuat să câștige jocul, încheind astfel seria de pierderi. Le-au înmânat celor de la Toronto Raptors a noua pierdere consecutivă.

Houston era aproape pe cale să bată recordul pentru cea mai lungă serie de pierderi.

Pe 21 martie, Houston a înregistrat cea mai lungă serie de pierderi din istoria francizei.

S-au egalat pentru al nouălea cel mai rău din istoria NBA și cel mai lung de la seria de pierderi record de 28 de meciuri din Philadelphia în sezonurile 2014-15 și 2015-16.

Rockets a înregistrat șase pierderi din recordul sezonului unic și opt pierderi din record pentru cea mai lungă serie de pierderi.

Însă victoria de luni seară a spart seria și i-a împiedicat să stabilească recordul.

Această victorie a dat un zâmbet și speranțe jucătorilor din Houston și, în special, antrenorului echipelor, care a fost tulburat după pierderea din noaptea precedentă.

Mai mulți antrenori actuali și foști NBA au contactat Silas în ultimele 24 de ore, oferind încurajare și sprijin.

câți ani are wwe seth rollins

Aceste conversații au ajutat la ridicarea spiritului lui Silas, care a crescut când a sunat ultimul buzzer luni seara în Toyota Center, iar antrenorul din primul an l-a îmbrățișat pe gardianul John Wall din Houston.

Este de nedescris pentru o victorie în luna martie a acestui sezon nebun, a spus Silas. Sunt atât de mândru de băieți.

Când îți place să treci prin el și să lupți atât de tare.

Și vedeți dezamăgirea în fața jucătorilor după pierdere după pierdere după pierdere.

Apoi, să intrăm în vestiar după meciul de astăzi și toată lumea este fericită și bucuroasă. Adică, este super mișto și minunat.

Da, oricum, am fost jos și ieri ieri. Se pare că acum o săptămână.

Ne regrupăm, ne reunim și da, se simte mult mai bine doar pentru că știu că se simte minunat pentru ei.

John Wall și Stephen Silas după victoria împotriva rapitorilor

John Wall și Stephen Silas după victoria împotriva rapitorilor (sursă: ftw.usatoday.com )

Oricum ar fi pentru mine, dar sunt atât de fericit pentru acei băieți încât nu trebuie să audă despre asta și să se ocupe de asta.

Motivul seriei de pierderi

Houston a câștigat șapte din opt jocuri înainte de seria de pierderi și a avut un început bun în sezon.

Însă după ce centrul de stele, Christian Wood, și-a strâns glezna în acea victorie împotriva Grizzlies, eliminându-l pentru următoarele 17 jocuri.

Houston a avut alte câteva leziuni cheie în timpul seriei de pierderi, inclusiv gardienii Victor Oladipo, Eric Gordon și Wall lipsind întinderi extinse.

Rockets a ajuns, de asemenea, la o decizie reciprocă, cu atacantul echipelor P.J. Tucker să se despartă.

După ce a decis să nu joace în primul joc după pauza All-Star, în cele din urmă l-a schimbat cu Milwaukee Bucks.

Datorită tuturor celor de mai sus, Houston a trebuit să joace în NBA cu chiar și minimum opt jucători în unele jocuri în timpul seriei.

Chiar și așa, și-au depus toate eforturile și au jucat fiecare joc în speranța de a câștiga.

John Wall, Stephen Silas

John Wall, reacția emoțională a lui Stephen Silas după victorie (sursă: clutchpoints.com )

Pierzând 20 de drepți, nu am fost sănătoși, dar asta nu este o scuză.

howie long jr tall he he

Pentru că toată lumea a trecut prin protocoale și leziuni de sănătate și siguranță, a spus John Wall, care avea triplu-dublu în joc.

Am ieșit acolo și am concurat, indiferent ce și ce se întâmpla.

Rockets nu a scăzut niciodată conducerea față de Raptors după ce a avansat târziu în al doilea trimestru.

Atacantul din Houston, Danuel House Jr., a lovit un șut de 51 de picioare pentru a bate buzzer-ul la jumătate de teren, dând avantajul Rockets la cinci puncte.

Îmi spuneam: „Ei, bine, poate că asta e noaptea. Poate, spuse Silas.

Am avut jocuri în care am lovit doar patru tripluri pe tot parcursul jocului. Acum am lovit o lovitură pe jumătate de teren.

Am simțit că se poate întâmpla ceva special. Pentru noi, special este o victorie după atâtea pierderi la rând.

Este cam al naibii timp, omule, a spus Christian Wood, care a marcat toate cele 19 puncte în a doua repriză. Este vorba de al naibii de timp.

Houston mai are un drum lung de parcurs înainte de a sărbători pe deplin, dar această victorie a fost specială pentru ei.