Fotbal

Italia victorioasă în grupa C de calificare la Cupa Mondială din 2022 cu scor 2-0 peste Irlanda de Nord

Italia câștigă în fața Irlandei de Nord cu 2-0 pe 25 martie la Parma, în timp ce începe în meciurile de calificare pentru grupa C din Cupa Mondială

Italia și-a consolidat avantajul în prima repriză după Domenico Berardi a marcat la minutul 14 și Ciro Immobile cu doar șapte minute înainte de pauză.

Antrenat de Roberto Mancini din 2018, echipa italiană a fost adversari redutabili pentru care echipa irlandeză a trebuit să fie pregătită. Echipa lui Mancini a fost neînvinsă în 23 de meciuri de acum.

El a spus Rai Sport :

Prima repriză a fost excelentă și ar fi trebuit să marcăm mai multe goluri.

Mingea se mișca repede, era perfectă. Am marcat două goluri și am fi putut înscrie încă două cel puțin.

Ei bine, trebuie să revizuim a doua jumătate pentru că trebuie să facem mai bine decât atât. Poate că am început să facem câteva prea multe atingeri și mingea s-a mișcat încet. Se poate întâmpla după cinci luni de a nu ne vedea.

cât valorează Muhammad Ali

În 2018, Italia nu a reușit să se califice pentru Cupa Mondială din Rusia. A fost prima dată în șaizeci de ani când nu au reușit.

În calitate de patru ori câștigători ai Cupei Mondiale, nu au pierdut niciodată calificările la Cupa Mondială de acasă.

Echipa Irlandei de Nord a construit un joc puternic după ce a doua repriză a luat-o pe Azzurris prin surprindere. Inspirat de Gavin Whyte , și-au susținut poziția.

Se vor confrunta cu echipa Bulgariei la Windsor Park din Belfast pe 31 martie.

Șeful Irlandei de Nord Ian Baraclough Echipa se pregătește pentru meci, deoarece continuă să concureze pentru finala Cupei Mondiale, care le-a eludat din 1986.

Italianul Domenico Berardi, jubilant, după ce a marcat golul de deschidere în calificarea la Cupa Mondială de acasă (Sursa: Sports Mole)

Italia domină prima jumătate, în ciuda poziției Irlandei de Nord

Primele câteva minute ale deschiderii au părut pozitive pentru Norn Irons. Echipa a fost împrospătată și a ținut un joc puternic constant.

Cu toate acestea, italienii și-au luat ritmul și au efectuat pase ascuțite. Irlanda de Nord nu a putut concura cu Azzurri la vârf.

Lazio atacantul Immobile a afișat primul semn al unui posibil gol, dar portarul Bailey Peacock-Farrell l-a blocat cu ușurință.

Atacantul Domenico Berardi a marcat lovitura de început. Oportunitatea lui a venit când a primit o pasă de la Alessandro Florenzi .

El a dat cu piciorul în dreapta și a tras un șut înclinat care l-a trecut pe lângă portarul Peacock-Farrell din Irlanda de Nord, în apropierea stâlpului.

A fost o lovitură înaltă care a intrat direct în acoperișul plasei. Si Sassuolo al patrulea gol al atacantului după ce a jucat cinci meciuri din Italia.

Ciro Immobile din Italia marchează al doilea gol câștigător în meciul grupei C de calificare europeană a Cupei Mondiale FIFA împotriva Irlandei de Nord (Sursa: The Guardian)

Immobile a avut ocazia câteva momente înainte de pauză. Obținerea unei scurgeri de la Lorenzo Insigne , atacantul a reușit cu un șut din colțul din stânga jos.

A fost primul său gol pentru Italia din 2019. Câștigătorul de anul trecut al pantofului european de aur, Ciro nu și-a putut împiedica exaltarea și a lovit și a lovit steagul de colț.

este Michael Strahan într-o relație 2019

În propriile sale cuvinte, am simțit o greutate de pe umeri, nu am marcat de un an și jumătate pentru Italia.

A fost o lansare, un obiectiv important pentru mine și pentru echipă, având în vedere că meciul a fost cam complicat.

Norn Irons Pick Up în a doua repriză

După pauză, echipa Irlandei de Nord s-a întărit pentru a juca mai bine și mai puternic.

De fapt, italienii s-au ușor ciufulit la un moment dat.

Gavin Whyte a prins o șansă când s-a blocat pe o pasă din spate a mijlocașului Azzurri Manuel Locatelli , dar AC's Milan Gianluigi Donnarumma a apărat-o.

Portarul italian a făcut, de asemenea, un al doilea efort consecutiv și a blocat Michael Smith Este împușcat. Smith a încercat să înscrie cu piciorul stâng, dar nu a folosit suficientă forță.

Cu doar patru minute înainte de finalizare, echipa lui Baraclough aproape că a câștigat un gol. Jucaseră bine în joc și Căpitanul Steven Davis a putut urmări Paddy McNair oferindu-i o trecere inteligentă. Cu toate acestea, bărbatul Middlesbrough nu a putut livra în acea noapte.

Șutul lui neglijent a zburat peste transversală. A jucat bine pentru echipa și țara sa în ultimele meciuri, dar performanța sa de joi a fost o adevărată dezamăgire pentru fanii și șeful Irlandei de Nord.

Șeful Ian Baraclough a vorbit Sky Sports : Acestea nu sunt genul de jocuri pe care vom fi judecați. Trebuie să luăm această intensitate din a doua repriză în următoarea noastră calificare miercuri împotriva Bulgariei.

Acestea sunt jocurile, împotriva bulgarilor, împotriva Elveției și chiar împotriva Italiei acasă. Vom fi stimulați de acea performanță din a doua jumătate.

Știm că trebuie să începem jocurile mai bine, dar putem crea șanse. Avem o etică a echipei în care cred că trebuie să fim pe primul loc. Nu putem fi pasivi și când suntem suntem afectați de aceasta.

Irlanda de Nord trebuie să se întoarcă și să se lanseze într-o echipă mai pregătită și mai energică și să învețe și să ia experiență din a doua jumătate. Trebuie să meargă la meciul de miercuri cu Bulgaria dacă vor să se califice în continuare pentru finala Cupei Mondiale 2022.