Fotbal

Manchester City 5-0 Everton: O zi de neuitat pentru fanii orașului

Trecuseră 459 de zile de când fanii lui Manchester City și-au făcut în sfârșit drum în stadionul Etihad. Duminică s-a dovedit a fi o bună ocazie pentru ei să se întoarcă.

Nu numai că și-au văzut echipa prezentându-se în trofeul din Premier League după o victorie cu 5-0. Dar și-au luat rămas bun de la legenda care a mers de-a lungul timpului, luându-și la revedere de la ei într-un stil de marcă.

Se potrivea asta Sergio Aguero , cel mai bun marcator din toate timpurile al clubului. Și cel mai decorat jucător al orașului a marcat cele mai multe puncte împotriva lui Everton.

Pentru a bate recordul jucătorului Manchester United. Și a fost încântat să ridice o altă argintărie la sfârșitul ultimului său meci de acasă.

Cel mai bine, 10.000 de fani s-au întors să-l vadă. Au fost la Etihad pentru prima dată în acest sezon și s-au bucurat de fiecare moment. La fel și managerul orașului.

Sergio este o persoană extraordinară. A fost un meci perfect și un moment de istorie legendară, pentru el incitant. Spuse Pep Guardiola îngrijorat după aceea.

Am vorbit sâmbătă cu Sergio și l-am întrebat: „ce vrei să faci în continuare? Ce părere ai despre micul tău talent săptămâna trecută? Și vrei să joci prima sau a doua repriză? '

A decis să joace acum 30 de minute. Dar nu mi-a spus niciodată că are nevoie doar de trei minute pentru a înscrie două goluri.

Au fost cinci minute între cele două goluri ale lui Aguero, dar detaliile exacte nu au contat.

A sosit cu 25 de minute până la final și aproape imediat a produs două finisaje de vânătoare. Primul a fost trimis nepăsător și din cizmă. Al doilea după cursa naturală pentru a ajunge la capătul centrării lui Fernandinho înapoi acasă.

El a marcat un gol și l-a marcat din nou, a adăugat Guardiola. A fost doar un meci perfect, perfect pentru el și chiar perfect pentru noi.

unde a mers stephen un fierar la facultate

„Orașul a câștigat jocuri, joc după meci.”

Ultima victorie din Premier League este a cincea dintre ele din ultimele zece sezoane. Și al treilea de când Guardiola a preluat conducerea în 2016.

Întrebat cum a fost câștigat titlul, Guardiola a arătat seria de victorii a echipei sale. Din 21 de jocuri din toate competițiile în perioada 19 decembrie - 7 martie.

Cu toate acestea, clubul a fost lovit de o pauză Covid la începutul acestui an. Și un nou acord semnat vara.

Manchester United a câștigat meci după meci (Sursa: Galileo News)

Din cele 21 de jocuri, 14 au fost în Premier League. Și Guardiola a spus: Am câștigat jocuri, joc după meci.

Când am câștigat la Stamford Bridge o victorie cu 3-1 pe Chelsea pe 3 ianuarie. Modul în care jucam când aveam doar 14 jucători. Ne-am dat seama că suntem încă acolo și putem face asta.

În decembrie și martie, am câștigat fiecare meci din fiecare turneu. Atunci am devenit campioni.

Primul contract al lui Guardiola la City a durat până la sfârșitul sezonului. Dar a semnat o prelungire de doi ani vara trecută. El consideră că a fost esențial pentru succesul lor în această campanie.

Faptul este că jucătorii știau că vom fi stabili, a spus el.

Poate că vom fi demonstrat că în sezonul viitor suntem aceiași oameni și vom lucra împreună. Au văzut că acest manager va rămâne încă un an, așa că continuăm să alergăm, continuăm să luptăm.

„Ai ceva special, Sergio.”

Duminică a fost ultima dată când Aguero va juca la City pe stadionul Etihad înainte de a părăsi clubul în vară.

Dar poate obține în continuare ultimul avantaj al unei echipe la care a muncit atât de mult timp de zece ani.

Atacantul argentinian de 32 de ani nu se simte bine și este puțin probabil să înceapă finala de sâmbătă împotriva Chelsea la Porto.

Sergio Aguero a jucat ultimul meci pentru Man City (Sursa: Manchester Evening News)

În orice caz, când Guardiola preferă să joace fără atacanți în aceste zile.

Totuși, așa cum a arătat cu cameo-ul său împotriva lui Everton, Aguero rămâne o amenințare semnificativă pe bancă.

Cele două goluri ale sale au însemnat că a ajuns cu 184 în Premier League a orașului. Învingeau totalul de 183 al lui Wayne Rooney pentru Manchester United, fostul jucător dintr-o singură echipă.

El a fost întrebat dacă Aguero ar putea juca un rol mai semnificativ în Portugalia. Guardiola a răspuns: Desigur. Are ceva special, Sergio, și va fi gata. Este întotdeauna gata dacă avem nevoie de el pentru a ne ajuta să câștigăm Liga Campionilor.

„Vreau să mulțumesc tuturor.”

Dacă City l-ar învinge pe Chelsea, Guardiola și Aguero ar putea ajunge duminică în aceeași poziție, înmuiați într-un leagăn.

Echipa City a început cu mult înainte de meci. Mulțumesc miilor de fani care l-au așteptat pe Aguero și pe coechipierii săi pe terenul din afara terenului.

Înarmați cu explozivi puternici, steaguri mari și apartamente albastre, au oferit un salut către oraș. Mai ales când l-au văzut pe Guardiola în fața unuia dintre autobuze și i-au urmat în jos.

Toți au fost acolo pentru a-i saluta pe noii campioni din Premier League. Și pentru a sărbători al treilea titlu pe teren propriu în patru sezoane, dar și pentru a mulțumi și a lua rămas bun de la unul dintre cei mai mari eroi ai lor.

Sergio Aguero a mulțumit tuturor (Sursa: Sports Adda)

Sergio, Sergio, au cântat împreună cu o melodie care arată că vara lui Aguero s-a alăturat orașului, în 2011. Rivalii lor din orașul United au făcut o semnare mai puțin reușită a lui Phil Jones.

În pământ, mulțimea scânta din nou numele lui Aguero. Înainte de începerea meciului, ambele echipe i-au înmânat un bodyguard respectat.

Și apoi toată după-amiaza, cerându-i apariția. Când își obțin dorința, obiectivele sunt respectate pe bună dreptate.

câți ani a jucat jaromir jagr în nhl

Nu ar fi existat nici o lovitură finală pentru a finaliza hat-trick-ul în cale. A câștigat în timpul rănirii în fața QPR, care i-a smuls titlul din 2012 de la United. Dar acum a luat recordul lui Rooney și toată lumea a plecat acasă fericit.

Ziua de sărbătoare a orașului nu este suficient de bogată.

Vorbind la o ceremonie specială pentru cea care a urmat promovării trofeului cu echipa și faima. Și purtând un condiment grozav, Aguero a spus: Vreau să mulțumesc tuturor, personalului, dar și fanilor.

I s-a dat o cămașă pentru a marca momentul faimosului gol QPR 93:20. Și un bilet pentru întregul sezon.

Un mozaic a fost instalat pe terenul de antrenament al clubului, care arată primul său obiectiv pentru City în 2011. Și va fi urmat de o statuie în fața stadionului Etihad.

După ce s-au terminat prezentările, Aguero a fost aruncat în aer de coechipierii săi. Înainte de a dispărea singur pe hol, încă zâmbind, cu ultimul val de camere.

A fost singura zi de sărbătoare celebrată de el în ultimii zece ani.