Fotbal

Câștigătorii premiului PFA jucător al anului anul 2021

Mijlocașul lui Manchester City, Kevin de Bruyne, a câștigat premiul PFA Player Player of the Year pentru al doilea sezon consecutiv.

Și partenerul echipei Manchester City Phil Foden a câștigat premiul PFA Young Player of the Year.

Ambii jucători au avut un impact semnificativ asupra câștigării celui de-al treilea titlu din Premier League în patru ani cu Cupa Carabao.

De Bruyne, în vârstă de 29 de ani, este al doilea jucător care a câștigat trofeul masculin după Cristiano Ronaldo a făcut-o la Manchester United.

Întotdeauna vrei să câștigi fiecare trofeu ca membru al echipei. Și acesta este probabil cel mai important lucru ca individ, a spus De Bruyne.

unde a mers Kawhi Leonard la facultate

Pe de altă parte, a fi votat pentru concurs de către propriii concurenți în fiecare sport este o onoare. Și concurenții te aleg și pe tine înseamnă foarte mult.

Dacă ai niște lucruri speciale de genul acesta pe care le poți arăta copiilor tăi în zilele următoare. Și spune: „Uite, asta a făcut tatăl meu când era tânăr”.

Atacantul belgian a marcat șase goluri în Premier League. Și a asistat 12 în 2.001 minute de fotbal de top.

A jucat un rol cheie în dublul succes al lui City înainte de a-și rupe nasul și ochiul stâng. În timpul ultimei lor înfrângeri din Chelsea, în 29 mai, de Chelsea.

orasul Manchester

Kevin de Bruyne din Manchester City câștigă al doilea premiu (Sursa: The Times)

De atunci, el a suferit o intervenție chirurgicală minoră la leziunile faciale. Și se va alătura echipei belgiene Euro 2020 luni.

Foden, în vârstă de 21 de ani, a jucat 50 de jocuri pentru Manchester City în toate competițiile din sezonul trecut, marcând 16 goluri.

Mijlocașul născut în Stockport a debutat și în Anglia în septembrie. Și a fost inclus în echipa managerului Euro 2020 al lui Gareth Southgate.

El a spus: Au fost niște jucători minunați. Au câștigat deja premiul PFA pentru jucătorul anului. Și mă simt foarte norocos pentru că au fost foarte puține abilități noi anul acesta.

Acum sunt foarte fericit. Și este un moment foarte special pentru mine. Membrii PFA votează câștigătorii fiecărui premiu.

Fran Kirby din Chelsea câștigă pentru a doua oară premiul PFA Player of the Year.

Atacantul Chelsea, Fran Kirby, a fost desemnată jucătoarea feminină a anului din cadrul Asociației Fotbalistilor Profesioniști.

Tânărul de 27 de ani l-a ajutat pe Chelsea să câștige Superliga feminină. Și titlurile Cupei Ligii din acest sezon și finala Ligii Campionilor.

Câștigarea acestui premiu este foarte importantă pentru mine, a spus ea în timpul evenimentului de duminică.

Lauren Hemp, 20 de ani din Manchester City, a câștigat pentru a treia oară premiul PFA’s Young Player of the Year.

Este pentru prima dată când cineva câștigă premiul PFA de trei ori în aceeași categorie.

cu cine este căsătorit

Chelsea

Fran Kirby din Chelsea câștigă pentru a doua oară premiul PFA Player of the Year (Sursa: Insider Voice)

Kirby a câștigat ultima dată premiul pentru Jucătoarea Femei a Anului în 2018. Doar Lucy Bronze a câștigat premiul de două ori anterior.

I s-au alăturat Sam Kerr și Ann-Katrin Berger și trei trio din Manchester City, Hemp, Chloe Kelly și Sam Mewis .

În primul rând, coechipierii mei sunt uimitori. Și nu aș fi ieșit cu niciuna dintre medaliile sau trofeele pe care le am fără ele, a spus Kirby.

Dar depășirea acestui lucru este foarte importantă. Cred că ceea ce am realizat a fost incredibil. Așa că sunt foarte mândru că fac parte dintr-o echipă atât de uimitoare.

Mereu joc jocul pe care l-am iubit. Și îmi place să mă bucur de asta și de aici obții cel mai bun din mine.

Hemp, care a fost nominalizat și pentru marele premiu, a câștigat anterior premiul pentru jucători juniori în 2018 și 2020.

Ea a spus: Suna întotdeauna a fi o alegere specială printre colegii mei de echipă. S-au jucat cu mine în fiecare săptămână. Acesta este unul dintre cele mai bune premii pe care le pot câștiga. Este o adevărată onoare.

Sunt foarte mândru de echipă. Și sper că sezonul viitor vom putea câștiga liga. Dar, mai mult, treceți la Liga Campionilor pentru că sunt aici să câștig trofee.