Știri

A doua lovitură: Chelsea și Paris trec prin semifinale

Ce Film Să Vezi?

Etapa a 2-a a Ligii Campionilor a adus și mai multă dramă și șoc în acest sezon.

Chelsea și Paris St.Germain avansează spre semifinalele Ligii Campionilor.

Dramă la Sevilla

Chelsea au intrat confortabil în etapa a 2-a după ce au câștigat cu 2-0 pe contrapartidele lor portugheze Port în etapa 1.

Albastrii și-au lansat cea mai puternică linie. Thiago silva a revenit la linia de start, precum și Acesta este Kante . Cu toate acestea, managerul nu era sigur dacă Ngolo va juca toate cele 90 de minute de joc.

Jocul a început cu Porto dominând chiar de pe bat. Chelsea sub Tuchel s-a îmbunătățit defensiv, ceea ce au arătat acest joc.

Prima șansă a venit pentru oaspeți (Porto) după Edouard Mendy a trecut greșit mingea către Iisus Corona , care a decis să tragă mingea.

Cu toate acestea, Jorginho a venit în ajutorul lui Chelsea cu un blocaj, care a trimis mingea din pământ.

Acest joc a înregistrat mai multe faulturi decât orice alte jocuri din acest sezon. În total 95 de minute jucate, ambele echipe au avut în total 28 de faulturi în total.

Chelsea a dominat posesia, dar nu a putut produce niciun șut în țintă în primele 45 de minute de joc.

Ngolo Kante a jucat exact de ce este cel mai bun CDM din lume și este de neînlocuit în această echipă din Chelsea.

Chelsea conducea deja jocul prin gol global, așa că tot ce le trebuia era să-și apere avantajul și să atace pe ghișee.

Parteneriatul defensiv solid al Porto al lui Pepe și Mbemba s-a dovedit puțin dificil pentru atacatorii albastri.

Christian Pulisic a devenit singurul jucător care a primit cel mai mult fault în acest joc.

Porto a adus mai mulți atacatori în a doua repriză, dar nu a reușit să treacă de apărarea celor de la Blues Azpilicueta , Silva , și Rudiger .

Trio-ul s-a dovedit a fi vital pentru protecția liderului lui Chelsea.

Totuși, Porto a primit ultimul râs de joc. Mehdi Taremi a marcat un voleu nebun în minutul 93 al jocului.

Acest gol i-a dat lui Porto conducerea meciului, dar nu a fost suficient pentru a-l învinge pe Chelsea.

Cu aceasta, Chelsea trece printr-o linie de scor 2-1 către semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată din 2014.

Bayern triumfă, dar Parisul trece

Paris St.Germain găzduit Bayern Munchen la Parc De Princes pentru etapa a 2-a a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Gazdele au participat la aceeași linie ca prima etapă, în timp ce Bayern Munchen a fost nevoit să facă schimbări din cauza rănilor lor în curs.

Leon Goretzka , Niklas Sule , Serge Gnabry și Robert Lewandowski ratat pentru etapa a 2-a.

Jucătorii cărora le scapă Bayernul au fost cele mai importante părți ale planului de joc al lui Hansi Flick.

Ambele părți au început jocul cu aceeași importanță și intensitate.

Prima șansă pentru un gol a venit pentru gazde.

Kylian Mbappe , deși părea offside, a primit mingea de la Neymar spre dreapta și a lovit un șut redus spre fața porților. Datorită unghiului strâns, nu era prea multă șansă.

Bayern a dominat PSG la fel ca prima manșă. Ambii laterali ai germanilor au avut multe atingeri în ultima treime.

În minutul 9, Leroy Sane a tăiat interiorul din dreapta și a trecut de trei jucători și a trecut mingea pentru Kingsley Coman . Crucea a fost atât de slabă încât PSG a îndepărtat în cele din urmă mingea.

Cu toate acestea, pentru o fracțiune de secundă, Kimmich a luat mingea și a centrat spre careu pentru a găsi Thomas Müller . Thomas a încercat să găsească Choupo-Moting cu un back-header dar a fost oprit de Navas.

De îndată ce Navas a oprit mingea, PSG contracarat și Mbappe a ars pe Pavard și a trecut mingea către Neymar. Șutul său a fost însă salvat de Manuel Neuer.

Mauricio Pochettino se temuse că Bayern va domina mai mult și va apăsa cu intensitate mai mare, dar teama lui nu a fost activată.

Prima șansă majoră a căzut în mâinile germanilor.

Keylor Navas a salvat șutul scăzut al lui David Alaba, dar portarul a reușit să scoată mingea în aer. Primul jucător care a reacționat a fost Choup-Moting .

Atacantul l-a musculos pe Kimpembe și a condus mingea în plasă de la distanță.

Keylor Navas, care a fost eroul pentru PSG în prima manșă, a făcut una dintre cele mai grave greșeli ale sale.

Bayern a luat meciul cu 1-0 și a egalat jocul cu 3-3 în total. Totuși, acest lucru nu a fost suficient pentru câștig.

Germanii aveau nevoie de cel puțin un alt obiectiv dacă doreau să progreseze spre apărarea campionatului lor.

Din păcate, Bayern nu a reușit să obțină suficientă clinică și să finalizeze fotografiile. Jocul s-a încheiat cu 1-0 pentru germani.

Acest lucru a însemnat că PSG a trecut spre semifinala Ligii Campionilor pe baza regulilor golurilor în deplasare.

cati ani are dustin johnson son

Cu acest rezultat, suntem siguri că vom încununa un nou REGI AL EUROPEI în acest sezon.

CE SE ÎN URMĂ PENTRU ACESTE ECHIPE?

Chelsea a progresat în semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată din 2014 și acum va înfrunta Liverpool sau Real Madrid în egalitate.

Dacă Liverpool revine împotriva Madridului, atunci două dintre cele mai bune cluburi din Anglia se vor confrunta pentru a aduce mândria și CUP înapoi în Anglia.

Cu toate acestea, dacă Real Madrid va învinge Liverpool, atunci ar fi prima dată când aceste două cluburi se vor întâlni în competițiile europene după peste 20 de ani.

Orice s-ar întâmpla între Liverpool și Madrid, semifinalele vor aduce mai multă emoție pentru fani.

În ceea ce îl privește pe PSG, aceștia se vor confrunta fie cu Borussia Dortmund, fie cu Manchester City în semifinalele lor.

În prezent, ManCity conduce 2-1 împotriva BVB și așteaptă cu nerăbdare oportunitatea de a câștiga Cvadrupla în acest sezon.

Dacă PSG s-ar confrunta cu City în semifinale, fanii ar fi martorii unui meci între cluburile Oil-Money.

Dacă PSG se confruntă cu BVB, atunci germanii ar căuta răzbunare împotriva francezilor pentru pierderea lor din sezonul anterior.