Fotbal

Primul gol al lui Sergio Aguero în Premier League după 14 luni propulsează Manchester City la vârf

Ce Film Să Vezi?

A fost un drum lung pentru Aguero. Ieri seară s-a întors priceperea sa de scor. Craven Cottage a asistat la lovitura de pedeapsă câștigătoare a atacantului în a doua jumătate. A pregătit calea pentru conducerea orașului ca cel mai mare concurent pentru campionatele din Premier League.

Inegalabila lor victorie din iarna trecută i-a plasat în mod constant în top.

Abia după începutul celei de-a doua reprize; meciul a văzut goluri înscrise într-un interval de câteva minute.

ce face travis pastrana acum

Sergio Aguero

Primul gol în premieră al lui Sergio Aguero pentru Manchester City (Sursa: Mundo Albiceleste)

În mișcare rapidă, John Stone, Gabriel Jesus și Sergio Aquero au marcat trei goluri la rând, pe măsură ce au luat avânt.

Guardiola vorbind despre Aguero, Pentru el, obiectivele sunt totul, și Gabriel [Isus].

Toată lumea vrea să sară în autobuz - este mai mult decât binevenit! A fost atât de important obiectivul său - a jucat 90 de minute pentru prima dată după mult timp.

Din punct de vedere record, argentinianul este al patrulea cel mai mare marcator din Premier League.

Orașul pe primul loc pentru cursa pentru titlu

Performanța excepțională a orașului în acest sezon este de necontestat. Sunt propria lor competiție.

Au nevoie de doar 14 puncte, rămânând opt meciuri finale. Iar titlul de victorie-cursă este al lor.

Câștigând ultimul din cele opt moduri din meciurile lor de ligă cu un scor de 22 de goluri și trei out-uri libere, aceștia par implacabili.

Sâmbătă, o apărare cu trei persoane era în mișcare pentru City. Jesus și Aguero au fost poziționați în tandem în față.

Inițial, strategia nu a funcționat așa cum spera Guardiola. Deși un pas critic în absența lui Raheem Sterling, Kevin de Bruyne și Ilkay Gundogan.

Acest plan a contraatacat și jocul de centru al managerului Fulham, Scott Parker.

Atacantul lui Ace, Aquero, cu toate acestea, nu a primit un început bun, accesând cu greu mingea. Părea neobișnuit și nu în vârful său în prima jumătate.

O încercare rapidă a lui Ferran Torres și un efort ușor al lui Bernardo Silva nu au reușit. Ambelor eforturi le-a lipsit coeziunea.

Abia după a doua repriză, jocul a luat o altă direcție. Iar planul lui Guardiola a dat roade.

Un minut și 16 secunde mai târziu în a doua repriză, o lovitură liberă a lui Cancelo l-a folosit pe John Stones pentru a pătrunde în opoziția Fulham și a înscrie cel de-al patrulea gol al său în cele 10 jocuri ale campaniei.

Acțiune din Fulham vs. Manchester City (Sursa: News Rush)

Șansa lui Jesus a venit la nouă minute după ce a condus scorul, când Ivan Cavaleiro și căpitanul Joachim Andersen s-au amestecat. El a trecut peste cei doi și l-a evitat pe Alphonse Areola pentru a-și face al 12-lea gol al competiției.

Scopul final și final a fost în câteva minute. Și asta, din cauza unei întorsături norocoase pentru City. Tosin Adarabioyo l-a faultat din greșeală pe Torres, împingându-l în careu, care a dus la penalizare.

Aguero a venit la provocare, a revitalizat și a marcat cu exactitate chiar de la fața locului. Portarul francez al lui Fulham era cu toții sus, dar atacantul veteran și-a pus amprenta.

care a fost valoarea lui Kobe Bryant?

A fost cel de-al 99-lea gol al lui City într-o serie lungă de victorii. Și a dus la un meci al 16-lea echivalent cu clubul.

Fulham’s Fall Out

Un spirit competitiv a început jocul. Înțeles, Fulham a făcut progrese bune, mai ales după victoria excelentă pe care a avut-o la campionul Liverpool.

Câștigând un scor total de 18-0 în ultimele șase întâlniri, s-au bazat pe o echipă puternică de apărare: Andre-Frank Zambo Anguissa, Harrison Reed, Kenny Tete și Ola Aina.

Ceea ce arăta ca un joc strâns inițial în prima repriză s-a schimbat rapid în câteva minute în a doua repriză.

Acestea au fost dezavantaje pe care Parker și echipa sa s-au străduit să le elimine. Deși susținută de o apărare puternică, performanța jucătorilor cheie nu a fost la înălțime.

Lovitura liberă a lui Cancelo a fost trecută de Tosin, o greșeală a lui Andersen i-a dat lui Jesus o ocazie de gol, iar penalty-ul a fost cireșul de pe tort.

Din păcate, locuitorii se luptă acum să se ridice de la trei în jos, deși numărul de jocuri pe care le-au jucat depășește atât Brighton, cât și Newcastle, care sunt chiar deasupra lor.

Jucă împotriva Leeds United la Craven Cottage vineri și speră să câștige de data aceasta pentru a-și păstra statutul de top.

A spus Parker Meciul zilei de la BBC :

Dezamăgitor. Este corect să spunem astăzi pentru părți mari - am cerut echipei să fie curajoasă și să arate curaj împotriva echipei care va fi campioană - și noi am fost. Nu se poate nega că greșelile pe care le-am dat pentru că obiectivele au fost neglijent ...

El a continuat apoi,

În fiecare joc în care intrăm, vrem să scoatem ceva din. Bineînțeles [împotriva lui Leeds] este un joc în care vrem să intrăm și să obținem puncte. Vom continua să ne mișcăm.

A spus Pep Guardiola Sky Sports : În general, jocul a fost foarte bun într-un stadion dur, dur, au venit aici și au câștigat la Anfield săptămâna trecută și întotdeauna creează șanse.

Știam că este important săptămâna aceasta cu trei jocuri în trei competiții diferite; am început cu unul (câștiga). Dar au rămas opt jocuri în Premier League, acum ne concentrăm pe Liga Campionilor.

Merita citit: Era Tuchel continuă, deoarece blues-ul rămâne neînvins >>