Fotbal

Southampton 3-2 Burnley: Southampton s-a luptat cu 2-0 în jos pentru a-l învinge pe Burnley.

Southampton a luptat de la 2-0 pentru a câștiga împotriva lui Burnley și a reușit să câștige trei puncte cruciale în bătălia de supraviețuire din Premier League.

Ambele echipe au intrat în meci cu 33 de puncte inițial. Și Burnley a preluat conducerea în prima jumătate a jocului de pe St Mary’s Stadium.

Chris Wood a eliberat primul penalty. Au fost premiați cu un punct după ce arbitrul asistent l-a sfătuit pe Andre Marriner să verifice monitorul pe teren. Înainte de a lovi Ben Mee Mingea lungă pentru ca Matej Vydra să deschidă al doilea gol frumos.

cat de inalt este David Ortiz sox rosu

Totuși, Southampton îi primise bine Danny Ings și Theo Walcott înapoi după ce și-a revenit din accidentare. Loveste direct pe mijlocașul Stuart Armstrong, care mătura mingea după curățarea corespunzătoare a lui Ings.

Fostul atacant al lui Burnley și-a răcit cel de-al 10-lea gol al sezonului pentru a face egalarea chiar înainte de pauză. El a marcat un gol pentru fosta sa echipă în al treilea joc consecutiv.

Și chiar dacă Nick Pope al lui Burnley a câștigat bani buni după pauză. Saints a sărit împotriva portarului Angliei, Nathan Redmond i-a votat mai devreme.

Gazdele au nevoie apoi de eroi pentru a înscrie goluri pentru fostul portar al Angliei, Fraser Forster, care l-a negat pe Wood de două ori mai târziu. Înainte de a câștiga pentru a doua oară în 13 jocuri din Premier League.

Acest lucru a ridicat oamenii lui Ralph Hasenhuttl pe locul 13 pe masă. Cu 10 puncte distanță față de locul de întoarcere, cu opt meciuri de finalizat.

Ings își arată, de asemenea, importanța pentru Southampton.

Southampton a fost în fruntea ligii în noiembrie. Dar forma șocantă formativă din acest an l-a obligat pe Hasenhuttl să admită înainte de meciul de duminică. În joc, ambele echipe au avut nevoie de o victorie pentru a le oferi mai mult de trei divizii inferioare.

S-a uitat la West Brom cum își sporește speranța de supraviețuire cu o victorie uimitoare asupra Chelsea sâmbătă. În același timp, echipa sa a obținut șapte puncte în 2021 înainte de a-l înfrunta pe Burnley. Dar Sfinții arată spiritul necesar pentru a evita să fie târâți în cărțile inversate.

Înapoi de la accidentare

Ings înapoi de la accidentare (Sursa: Fantasy Football Scout)

Conducerea clubului îl amenințase înainte de a coborî cu 2-0, iar Redmond l-a obligat pe Papa să deschidă focul. Dar voleiul frumos al lui Vydra părea să-i sperie.

În ciuda revenirii din datoria internațională din cauza unei probleme tinere a vițelului, James Ward-Prowse a reușit să își păstreze recordul de un minut în Premier League în acest sezon. Și mijlocașul Angliei l-a hrănit pe Ings pentru a marca ținta lui Armstrong la marginea careului.

Și după mai multă presiune din partea Southampton. Mingea lui Kyle Walker-Peters pe sol a fost lăsată să alerge la Ings, iar atacantul Angliei l-a făcut pe Mee să plătească. Amândoi conduceau centrul Burnley. Înainte de a tăia în interiorul lui James Tarkowski și de a pune mingea între picioarele Papei.

Ward-Prowse a crezut că i-a pus pe Saints în avantaj în a doua jumătate. Când greva sa de 20 de metri a lovit crucea, dar o serie de lovituri s-au declanșat. Greva deviată a lui Armstrong a forțat un răspuns pozitiv din partea Papei.

Papa l-a respins apoi pe Ings, dar pe Walcott. Atacantul lui Everton împrumutat s-a lipit de revenire. Și a ridicat mingea înapoi la Redmond pentru a-și deschide al treilea gol în două jocuri. Marcând două goluri în Cupa FA câștigă-l pe Bournemouth.

Hasenhuttl este încrezător că clubul ar putea accepta o prelungire cu Ings. Acum intră în ultimul an al contractului în această vară.

Tânărul de 28 de ani a fost o figură cheie în cele trei sezoane alături de Moș Crăciun. Dar are nevoie de ajutorul personajelor sale secundare, așa cum a descoperit astăzi dacă vor provoca arginteria și vor termina jumătatea superioară.

Au șansa să le facă pe amândouă în următoarele săptămâni, în timp ce se vor confrunta cu Leicester în semifinalele Cupei FA. Și reveniți la șase puncte în primele zece.