Știri

Semifinale UEFA Champions League: tot ce trebuie să știți

Ce Film Să Vezi?

Liga Campionilor a produs multe rezultate șocante în ultimele două sezoane.

Sezonul 20/21 a adus câteva scoruri uimitoare, dar șocante, pe care fanii fotbalului nu le-au mai văzut de ceva timp.

City Cruise trecut PSG

Manchester City a ajuns cu un pas mai aproape pentru infamii tripla după ce au învins PSG cu 4-1 în semifinalele Ligii Campionilor.

Odată ce jocul a avut loc între două dintre cele mai importante echipe din Europa, întreaga lume a fotbalului a urmărit cu intensitate.

Dar modul în care Oraș jucat de-a lungul ambelor picioare, toată lumea a trecut printr-un fel de șoc.

În prima etapă, PSG au preluat conducerea prin intermediul căpitanului lor Mărci și a arătat dominant în prima repriză.

Cu toate acestea, jucătorii lui City știau că trebuie să creeze istorie și au jucat cu o presiune și o intensitate atât de ridicate încât apărarea PSG nu a reușit să le facă față.

De îndată ce a început repriza a doua, Cityzens au făcut presiuni și au început să creeze mai multe șanse pentru golul lor în deplasare.

Citește, de asemenea: Orașele care ajung la final pentru prima dată

Prima ocazie a venit pentru maestrul lor de mijloc din belgian, Kevin DeBruyne. El a marcat primul gol în minutul 64 și a oferit echipei sale un avantaj în deplasare.

Cu obiectivul, încrederea lui City a crescut și au presat chiar mai mult decât înainte și au dat apărării PSG o fugă pentru banii lor.

O mare pauză a venit pentru ManCity în minutul 71, când Riyad Mahrez a trecut mingea pe lângă plasa lui Keylor Navas și a făcut 2-1 către Cityzens.

Cu un avantaj de două goluri, se părea că nu va exista nicio speranță pentru PSG să revină în joc.

Având două goluri în jos, managerul PSG, Mauricio Pochhetino, a decis să facă unele schimbări tactice și l-a adus pe Ander Herera.

Regii Franței au început să joace puțin mai bine și au încercat să creeze câteva șanse de a-și atinge cel de-al doilea gol.

Dar, duetul defensiv al orașului Ruben Dias și John Stones împreună cu păstrătorul lor Ederson s-a dovedit puternic împotriva maestrilor atacanți ai PSG.

Jocul s-a încheiat cu 2-1 cu avantaj față de Manchester City.

În etapa a 2-a, PSG trebuia să înscrie cel puțin trei goluri dacă doreau să ajungă în finala Ligii Campionilor pentru al doilea sezon succesiv.

Kylian Mbappe , prodigiul francez a suferit o accidentare și a fost plasat pe bancă. Fără Mbappe, singurul atacator mai bun pe care îl avea PSG era Neymar .

Cu toate acestea, însuși brazilianul însuși nu a putut face niciun picaj în interiorul apărării ManCity.

Având avantajul pe care îl aveau, Pep Guardiola știa că fie trebuie să apere întregul joc și să nu lase PSG să înscrie, fie să facă mai multă presiune pentru a înscrie goluri pentru a-și dezvolta avantajul.

A decis să meargă după această din urmă tactică. Riyad Mahrez s-a dovedit vital încă o dată în etapa a doua.

Algerianul a marcat al doilea gol în această egalitate în minutul 11 ​​și i-a oferit lui City un avantaj de trei goluri.

Riyad Mahrez își sărbătorește obiectivul împotriva PSG

Riyad Mahrez își sărbătorește obiectivul împotriva PSG (Sursa: UEFA)

Cu aceasta, PSG trebuia acum să înscrie cel puțin două goluri dacă doreau să ducă jocul în prelungiri.

Echipa din Franța a încercat tot posibilul, dar nu a reușit să-i depășească pe Ruben Dias și John Stones, la fel ca în prima manșă.

Într-un total de 14 lovituri în tot jocul, au avut zero șuturi pe țintă. Acest raport este ceva pe care fanii fotbalului nu l-au văzut de la PSG.

Prima repriză s-a încheiat cu City în frunte.

câți ani are flerul de luptător ric

În a doua jumătate, Pochettino l-a adus pe Moise Kean în speranța de a furniza Neymar unele backup de atac.

Din păcate, a devenit greșit.

Riyad Mahrez a pus cuiul în sicriul PSG în minutul 63 după ce a marcat dintr-o pasă a lui Phil Foden.

Cu acest obiectiv, City avea acum un avantaj de trei goluri față de adversarii lor și căutau să încheie afacerea.

PSG a ratat parteneriatul Mbappe și Neymar tot acest joc. În afară de Neymar, niciun alt jucător al echipei sale nu a putut ataca apărarea orașului.

Înrăutățind lucrurile, Angel Di Maria a primit un cartonaș roșu după ce a călcat cu piciorul împotriva lui Fernandinho din City.

Având până la 10 bărbați, PSG nu a putut face nimic și a fost obligat să se supună Manchester City.

Această victorie a marcat o istorie pentru Manchester City, deoarece această echipă, condusă de Pep Guardiola, a devenit prima echipă care a ajuns în finala UEFA Champions League.

Manchester City se va confrunta acum cu Chelsea sau cu Real Madrid în finala de la Istanbul.

Chelsea caută să câștige dublu

Thomas Tuchel și echipa lui de la Chelsea au ajuns deja la o finală în acest sezon sub forma Cupei F.A și acum își caută a doua.

Echipa din Londra a plecat în Spania și a obținut avantajul pe care îl merita pe baza performanței sale.

Chelsea a devenit o forță care trebuie luată în calcul în cadrul Thomas Tuchel a fost . Masterclassul lor defensiv s-a arătat destul de mult în acest sezon.

Tuchel a câștigat o linie neschimbată din victoria împotriva West Ham în Premier League.

Majoritatea fanilor și comentatorilor erau necredincioși în legătură cu știrile echipei.

Cu toate acestea, nimeni nu a fost dezamăgit de această echipă, deoarece a arătat de ce ar trebui să se teamă de Chelsea, mai ales în competițiile europene.

Într-o cravată fascinantă la Estadio Alfredo Di Stefano, Chelsea a ieșit în fața puternicului Real Madrid.

Un joc, despre care mulți experți credeau că este ușor pentru Real Madrid, a devenit de fapt unul dificil împotriva geniosității tactice a lui Thomas Tuchel.

Christian Pulisic, care a intrat și ieșit din formă în acest sezon, a oferit echipei vizitatoare conducerea în minutul 14.

Cu toate acestea, în ciuda faptului că s-au apărat mult mai bine decât adversarii lor, Chelsea a lăsat un gol prin Benzema, ceea ce a făcut scorul 1-1.

Ambele echipe și-au marcat golurile în prima repriză, iar a doua repriză a fost destul de diferită.

În ciuda faptului că a dat semne de îmbunătățire în a doua jumătate, Chelsea a depășit complet Real Madrid.

Zinedine Zidane a jucat o formație 3-4-3 pe care a jucat-o rar împotriva managerului care s-a specializat în formație și o folosește de mult timp.

Au existat unele îndoieli serioase cu privire la performanța lui Chelsea înainte de începerea jocului, dar totul s-a schimbat la fluierul final.

Cu meciul terminat cu 1-1, Chelsea a profitat de un avantaj important în gol.

A doua etapă, care va avea loc pe 6 august, se va dovedi destul de fructuoasă.